Cztery dni designu – relacja z tegorocznych targów w Katowicach

Cztery dni designu – relacja z tegorocznych targów w Katowicach

Targi 4DD Katowice

Na początku roku w Katowicach odbyła się III edycja 4 Design Days – jednego z największych wydarzeń rynku architektury, architektury wnętrz oraz wzornictwa w kraju. W ciągu kliku dni, od 15 do 18 lutego na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego można było nie tylko podziwiać piękne przedmioty, ale i uczestniczyć w świetnych konferencjach i panelach dyskusyjnych. Oczywiście zameldowałyśmy się na miejscu, a teraz chciałyśmy zdać Wam naszą subiektywną relację z targów i przy okazji przedstawić kilka ciekawych wnętrzarskich nowości. Jesteście ciekawi?

Na początek… kolor!

Zaczynamy od czegoś, co nas absolutnie zachwyciło. Przedstawiamy Wam przepiękne mozaiki firmy Trufle. Prezentują nie tylko szeroką paletę barw (w tym subtelne i delikatne pastele), ale dają również możliwość stworzenia własnych kompozycji. Mozaiki Trufle są bardzo cienkie, a tym samym nadają się idealnie do falowanych powierzchni, takich jak wyprofilowane siedziska czy ściany w kształcie łuków.

Będąc w temacie przepięknej kolorystyki i wzorów nie możemy nie wspomnieć o tapetach, które przechodzą obecnie prawdziwy renesans. Szukając inspiracji do projektowania wnętrza własnego „M" można mieć nawet spory problem od nadmiaru możliwości jakie dają nam tapety 🙂 Obecnie są dostępne dosłownie w każdym możliwym kolorze czy deseniu. Na 4 Design Days przyciągnęły nas piwonie od Love Your Wall – to niezwykle dopracowany print o romantycznym charakterze. Wyobrażamy sobie go na ścianach, w połączeniu z przyjemną, olejowaną podłogą i wysokimi cokołami… jednym słowem – cudo! Na uwagę zasługują również najnowsze kolekcje tapet od firmy Flugger. Ta skandynawska firma, która tapety produkuje w Polsce, w 2018 roku stawia na odcienie granatu połączone ze szmaragdową zielenią. W palecie barw przewijają się również pudrowe róże i przydymione odcienie łososi oprószone cegłą. Wzory na fluggerowskich tapetach są same w sobie delikatne i niepozorne, natomiast ich kolorystyka wysuwa się na pierwszy plan przynosząc piękne, nieoczywiste efekty.

Niedawno pisałyśmy na naszym Instagramie (tutaj) o próbkach wysokojakościowego laminatu firmy Forner.  Na 4 Design Days miałyśmy przyjemność porozmawiać z przedstawicielami firmy oraz zobaczyć wielkoformatowe płyty na żywo. Możemy podsumować to jednym słowem – WOW! Dzięki szerokiej palecie wzorów możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty – laminaty od Forner imitują nie tylko drewno, ale również tkaniny, stal, czy… skórę.

Inspirujące nowości

Czy grzejnik może zaskoczyć? Może! Udowodniła to firma Zehnder, która do swojej oferty wprowadziła grzejnik podtynkowy. Do jego montażu potrzebujemy 15 cm głębokości w ścianie, a na zewnątrz widoczny jest wyłacznie panel grzejnika z dekoracyjną, szklaną taflą, która w środku skrywa miejsce na ręczniki. Całość sterowana jest elektronicznie. Obecnie grzejniki te dostępne są w wersji białej lub czarnej. Kochani, chwila prawdy: kto by nie chciał po kąpieli w łazience skorzystać z gorącego ręcznika?

Kolejną miłą dla oka nowością są winylowe minipłyki. Posadzki winylowe to, obok wykładzin, materiał, który może kojarzyć się nam ze stylistyką rodem z komuny. Jednak w przeciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci wiele się zmieniło. Obecnie winyl nie musi być kojarzony z czymś tandetnym i smutnym. Na rynku dostępne są panele imitujące drewno, beton czy, tak jak w przypadku propozycji od firmy Moduleo, mogą to być urocze płytki – elementy, z których możemy stworzyć całkowicie indywidualną kompozycję. Moduły te mogą stworzyć zarówno graficzny, regularny wzór, jak i zróżnicowaną mozaikę. Warto pamiętać, że posadzki winylowe charakteryzuje bardzo wysoka odporność. Z tego powodu bardzo często wykorzystywane są w miejscach publicznych.

W Katowicach pojawiło się również sporo propozycji umywalkowych idealnych do projektowania wnętrz łazienek – miska z baterią stawianą wewnątrz umywalki, ceramika barwiona w masie czy umywalka zintegrowana z blatem. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych, przykładowych produktów od firm Roca, Vigour, Laufen, Cielo oraz Emco. Piękne wolnostojące wanny zaprezentowano na stoisku Elements oraz Roca – aż chciało się skorzystać 🙂

Od łazienki przechodzimy do kuchni i ciekawej oferty firmy Manufaktura Łomża. Oprócz blatów kuchennych z materiału GETACORE znajdziemy tutaj wysokiej jakości laminaty, umywalki zintegrowane z blatami (wykonywane na wymiar) i to, co według nas może być absolutnym hitem: zlewozmywaki podwieszane w blatach z wiórowych płyt laminowanych. Jest to rozwiązanie, które do tej pory było niemożliwe do uzyskania. O ile blaty laminowane w dalszym ciągu są najpopularniejszym materiałem blatowym w polskich kuchniach, o tyle zastosowanie przy nich podwieszanych, stalowych zlewozmywaków pozostawało niemożliwe. Dzięki Manufakturze Łomża ta sytuacja się zmieniła. Brawo!

A na koniec ciekawostki 🙂

Stoiska wystawowe stanowiły tylko część 4 Design Days. Drugim, ważnym elementem, o którym warto wspomnieć, były panele dyskusyjne oraz konferencje o różnorodnej tematyce. Najbardziej utkwiła nam w pamięci (i jest miodem na nasze serce) prezentacja dotycząca nowego gmachu Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. Budynek, który powstał zaledwie kilka miesięcy temu, jest idealnym przykładem architektury dialogicznej, która mądrze łączy leciwe i młode, to, co potrzebuje zaopiekowania i to, co może wspierać swą nowością. Projekt został wyłoniony w ramach konkursu i jako jedyny uwzględniał zachowanie historycznej pierzei z uszanowaniem jej fasady i detali. To właśnie ta pierwotna tkanka stała się inspiracją dla architektów, którzy stworzyli koncepcję niepospolitą, harmonijnie łączącą nowe i stare. I choć z Katowic nie pochodzimy, duma nas rozpiera, że tak świadome i dojrzałe projekty są realizowane w naszym kraju! Jesteśmy oczarowane i gratulujemy autorom projektu: BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe (Państwo Małeccy nas zachwycili!). Więcej o projekcie i jego realizacji poczytacie na stronie głównej WRiTV tutaj

Kolejną częścią 4 Design Days była wystawa Silesia Bazaar Dizajn, poświęcona niezależnemu wzornictwu. Na stoiskach można było znaleźć dosłownie wszystko! Od mebli i dodatków, przez biżuterię, po rajstopki i oprawki okularów. Wszystko okraszone śląskimi akcentami i dobrym humorem 🙂

Tradycyjnie na koniec zamieszczamy garść dodatkowych ujęć z 4 Design Days. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia katowickich targów trójmiejskiemu Salonowi Elements 🙂  Do zobaczenia!

Więcej o samym wydarzeniu poczytacie tutaj.