Projekt małej łazienki – Przewodnik: Jak zaaranżować małą łazienkę

Projekt małej łazienki – Przewodnik: Jak zaaranżować małą łazienkę

Zabudowa stelaża WC

Kochani! Jako architekci wnętrz chcemy poruszać na blogu 4Rooms Studio nie tylko tematy związane z naszymi najnowszymi projektami wnętrz, ale również chciałybyśmy dzielić się z Wami wnętrzarskimi poradami.

Chcielibyśmy mieszkać w pięknych wnętrzach, to oczywiste. Jednak nie zawsze możemy nasze mieszkania takimi uczynić, ponieważ na przykład obecnie wynajmujemy mieszkanie lub remont naszego gniazdka jest odległą perspektywą.  Zdarza się również, że wyczekana przebudowa wnętrza zbliża się wielkimi krokami, ale my kompletnie nie wiemy, jak w ergonomiczny sposób zaaranżować domową przestrzeń. W przypadku salonu czy jadalni wszelkie niedopatrzenia można w większości sytuacji bezboleśnie rozwiązać, jednak łazienka i kuchnia błędów nie wybaczają 😉 Co więcej, oba te pomieszczenia należą do wnętrz, które urządzamy raz na wiele lat, a ich nowe zaaranżowanie (zwłaszcza w mieszkaniach z rynku wtórnego) wymaga często więcej trudu i odpowiedniej wiedzy.

Dziś chciałyśmy podzielić się z Wami garścią pomysłów na temat projektowania łazienki. W jej, najczęściej niedużych i nieustawnych, wnętrzach liczy się dosłownie każdy centymetr. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że mała łazienka to ostatnio standard w deweloperskim budownictwie. Jednak problem ten dotyczy również łazienek i toalet z czasów Pana Gierka.

Aby nowa łazienka służyła przez kolejne pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat powinna być przemyślana nie tylko pod względem estetycznym, ale również (a może głównie) praktycznym. To właśnie ergonomia w małych łazienkach determinuje ich układ funkcjonalny, który powinien spełniać potrzeby wszystkich domowników.

Pytanie na dziś: Jak urządzić ładną, praktyczną łazienkę? Czym należy się kierować przy aranżacji łazienki o niewielkim metrażu, aby była wygodna, bezpieczna i służyła nam jak najdłużej? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym poście.

Pomysł na małą łazienkę

Pierwszym krokiem, od którego zaczynamy naszą łazienkową przygodę jak określenie faktycznych potrzeb domowników. Pomyślmy również o naszych możliwościach, zarówno metrażowych jak i finansowych. Jeśli chcemy wyburzyć ścianę (na przykład między łazienką a osobną toaletą) pomyślmy, czy nie grozi to poważnymi konsekwencjami, czy nie potrzebna jest w tym wypadku konsultacja z konstruktorem.  A jeśli chcemy przesunąć umywalkę czy toaletę? To też kwestia do rozmowy z architektem bądź wykonawcą, ponieważ należy sprawdzić proponowane zmiany pod kątem możliwości technicznych.

Kolejną kwestią spędzającą sen z powiek tysiącom Polaków jest pytanie: wanna czy prysznic? Nie ma problemu, jeśli mamy wystarczająco miejsca, ale zazwyczaj jest to dylemat. Stąd najlepiej przeanalizować obecny tryb życia. Ważną kwestią też jest posiadanie dzieci: czy wygodniej nam będzie przeprowadzić wieczorne ogarnianie maluchów w wannie, pod prysznicem, a może w głębokim brodziku? Tutaj pojawia się kolejne pytanie: co będzie za parę lat? Czy może ten prysznic nie będzie złym pomysłem przy nastolatkach, a może wanna będzie głównym miejscem relaksu po ciężkim dniu? Kolejna kwestia to pralka – czy na pewno musimy umieścić ją w łazience? Czy chcemy by była zabudowana czy widoczna? Kolejne pytanie: czy warto zainwestować w bidettę czy może jednak zastosować toaletę a przy niej tradycyjny bidet? Ile miejsca potrzebujemy do przechowywania kosmetyków i detergentów? Czy z biegiem czasu, kiedy małe dzieci dorosną, tego miejsca nie okaże się za mało? I pytanie należące do najistotniejszych: jakim faktycznym budżetem dysponujemy?

Drugim krokiem przed właściwym planowaniem aranżacji łazienki jest zaznajomienie się z normami ergonomicznymi. Poniżej przedstawiamy kilka ważniejszych łazienkowych wymiarów, których należy przestrzegać ze względu na ergonomię i wygodne użytkowanie:

 • odległość miski toaletowej (jej bocznej krawędzi) do ściany to minimum 15-20 cm,
 • odległość miski toaletowej (przedniej krawędzi) od przeszkody (na przykład mebla, ściany) na wprost optymalnie powinna wynosić ok. 90 cm,
 • odległość bidetu (bocznych krawędzi) od elementów po bokach to minimum 30 cm; jednocześnie świetną alternatywą dla klasycznego bidetu, który zajmuje sporo miejsca, jest bidetta – nieduża słuchawka natryskowa z funkcją start-stop, którą montuje się przy misce toaletowej na wysokości ok. 60 cm. Jest to urządzenie przydatne nie tylko przy codziennej higienie, ale również wygodne kiedy na przykład chcemy nalać wody do miski czy wiaderka. Bidetta montowana jest przy misce toaletowej (najczęściej po lewej stronie, patrząc na front miski ustępowej, jednak tu warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje domowników). Należy też pamiętać o doprowadzeniu do niej dodatkowego przyłącza ciepłej i zimniej wody,
 • górna krawędź umywalki powinna kończyć się na wysokości 85 cm; istnieją odstępstwa od tej reguły w przypadku łazienek dedykowanych dla dzieci (np. w przedszkolach), dla osób starszych lub bardzo niskich/ wysokich użytkowników 🙂
 • odległość umywalki (jej bocznej krawędzi) od ściany bądź innej powierzchni pionowej powinna wynosić 20-30 cm. Trzeba też przewidzieć w bliskiej odległości miejsce na ręcznik,
 • wysokość wanny to maksymalnie 60 cm, natomiast wysokość baterii ściennej to 15-20 cm od osi baterii do krawędzi wanny. Jeśli istnieje możliwość technologiczna warto wanny montować niżej, ułatwia to korzystanie z nich,
 • wysokość baterii prysznicowej – pokrętła (liczonej do osi) mieści się w granicach 100-115 cm,
 • w przypadku nieprzeciętnie wysokich/niskich użytkowników wysokość poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz łazienki może ulegać zmianie pod indywidualne potrzeby korzystających.

Należy również pamiętać o obowiązujących w łazience strefach ochronnych chroniących nas przed porażeniem prądem. Dlatego projektując łazienkę uwzględnijmy odpowiednią lokalizację punktów instalacji elektrycznej. Ważne są również same ilości lamp oraz gniazd wtykowych. Oprócz ogólnego światła górnego warto zastosować dodatkowe oświetlenie przy lustrze. Może to być kinkiet, jednak obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie profilu z taśmą LED, który licujemy z kaflami. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości gniazd wtykowych. Jeśli używamy suszarki, prostownicy, elektrycznej szczoteczki do zębów, golarki itp. należy uwzględnić minimum dwa gniazda do codziennego użytku znajdujące się w wygodniej odległości od lustra i umywalki. Ważne jest w przypadku stosowania prostownic, aby blat łazienkowy zabezpieczony był przed gorącym urządzeniem. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są umywalki ze zintegrowanym ceramicznym lub kamiennym blatem.

Aranżacja małej łazienki w bloku

Często w łazienkach mieszczących się w blokach jesteśmy ograniczeni istniejącymi rozwiązaniami; podejściami wodno-kanalizacyjnymi czy grubością ścian i stropów. Problematyczne może okazać się zastosowanie prysznica z odpływem liniowym czy baterii podtynkowych. Jeśli planujemy zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej, miejmy na uwadze kilka wytycznych:

 • maksymalna odległość miski toaletowej od pionu wodno-kanalizacyjnego to 100-120 cm (z założeniem możliwości wykonania odpowiednich spadków oraz braku kolizji z innymi elementami instalacyjnymi)
 • maksymalna odległość odpływu wanny do pionu kanalizacyjnego to ok. 200 cm (z założeniem możliwości wykonania odpowiednich spadków oraz braku kolizji z innymi elementami instalacyjnymi)
 • maksymalna odległość odpływu prysznicowego i umywalkowego to ok. 300 cm (z założeniem możliwości wykonania odpowiednich spadków oraz braku kolizji z innymi elementami instalacyjnymi)

Te reguły obowiązują tylko w sytuacji, kiedy zmiany instalacyjne są możliwe do przeprowadzenia, tzn. nie występują jakiekolwiek kolizje, jest możliwość zastosowania odpowiednich spadków, ukrycia rury kanalizacyjnej o średnicy 100 mm w ścianie bądź posadzce oraz możliwie najprostszego poprowadzenia rur wodno-kanalizacyjnych (to znaczy bez milionów kolanek 😉

Jeśli okaże się, że wykonanie prysznica z odpływem liniowym jest niemożliwe lub znacznie utrudnione (a niestety w łazienkach w blokach to częsty problem) mamy do wyboru kilka rozwiązań:

 • zastosowanie niskiego podestu (6-7 cm) wyłożonego kaflami,
 • tylko częściowe, minimalne skucie podłoża (na rynku dostępne są specjalne płaskie odpływy o wysokości 6 cm) z zachowaniem potrzebnych spadków (my preferujemy 2% na 1 metr)

Projekty małych łazienek – jasne aranżacje

Poniżej przedstawiamy nasze przykładowe projekty małych łazienek.

Na początek łazienka na osiedlu Wolne Miasto w Gdańsku, utrzymana w jasnych, perlistych szarościach połączonych z drewnopodobnym gresem. Zastosowanie półblatowej umywalki pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na do odstawiania kosmetyków. Dzięki przebudowie ścianek (obok łazienki mieści się pomieszczenie gospodarcze) udało nam się uzyskać miejsce na przestronny prysznic. Ważnym, powiększającym optycznie elementem wnętrza jest olbrzymia tafla lustra zlicowana z kaflami i profilem LED. Więcej o tej łazience przeczytacie tutaj, na naszym blogu umieściłyśmy również post z opisem procesu projektowego.

Kolejny przykład niedużej łazienki to aranżacja w mieszkaniu na gdańskim osiedlu Central Park. Znajduje się tu oddzielna toaleta z niedużą umywalką oraz (poniżej prezentowana) łazienka z prysznicem, wygodnym blatem z umywalką i niezabudowaną pralką. W łazienkach pozbawionych okien jasne płytki nadadzą pomieszczeniu lekkości, a duże lustra i gładkie powierzchnie dodatkowo rozświetlą wnętrze. Akcent kolorystyczny wprowadzi do wnętrza świeżości. Przy dużych prysznicach warto umieścić w nich wygodne siedzisko wykończone kaflami, na przykład uroczą mozaiką – poczujmy się jak w SPA 🙂

W kolejnej aranżacji szczególną uwagę zwraca miks heksagonów w kilku odcieniach szarości – dzięki losowemu rozmieszczeniu kafli zarówno na ścianach, jak i posadzce, zaciera się nieco przestrzenna granica i łazienka optycznie wydaje się większa. Dużą rolę w małych łazienkach odgrywa światło – nie bójmy się zastosować kilku różnych opraw i rodzajów oświetlenia. Informacje o tej realizacji znajdziecie w naszym poście tutaj.

W prezentowanej poniżej aranżacji udało się nam umieścić bidet – nie zawsze mamy taką możliwość. Jednak pamiętajmy, że bidet potrzebuje więcej niż toaleta przestrzeni po prawej i lewej stronie, jak również dodatkowego miejsca na haczyk z ręcznikiem.  W prezentowanej łazience nad zabudową toalety i bidetu znajduje się pojemna szafka zlicowana z kaflami. Na przeciwko niej mamy ścianę z lustrem i umywalką – ważna informacja – zwróćmy uwagę na to co będzie nam się w lustrze odbijać – czy będzie to ładny, zmultiplikowany widok 🙂 Również o tej łazience przeczytacie na naszym blogu.

Projekty małych łazienek – ciemne aranżacje

Kolejne aranżacje prezentują wnętrza w ciemniejszej tonacji.  Poniżej łazienka z oryginalnym, ciemnym sufitem oraz pięknymi heksagonalnymi kaflami – kochamy je 🙂 Wnętrze uzupełnione są drewnianymi meblami z uchwytami wykonanymi ze skóry. W tej łazience również pojawia się duże lustro. Ciekawym rozwiązaniem jest wpuszczana w pogrubioną ścianę z lustrem nieduża szafka na kosmetyki. Ta łazienka jest częścią projektu mieszkania na gdańskiej Strzyży, o którym poczytacie tutaj.

Kolejną ciemną aranżacją jest nieduża, śliczna łazienka łącząca kafle gresowe ze strukturą betonu, drewno oraz antracytowe kolory. Po prawej i lewej stronie zabudowy WC mamy wnęki na chemię, papier toaletowy czy szczotkę do toalety. Ponad nimi znajdują się otwarte półki z podświetleniem LED. Przy lustrze znajduje się ażurowa, stalowa szafka na podręczne kosmetyki.

Czy łazienka może łączyć wzorzystą delikatność i ciemną surowość? Tak, w prezentowanej poniżej aranżacji widzimy floralne kafle akcentujące ciemne, nieduże wnętrze. Ciekawym dodatkiem aranżacji są metalowe detale mebli oraz miedziane elementy wyposażenia. Więcej informacji o tym pomieszczeniu znajdziecie we wpisie na temat projektu „Moniuszki" – zapraszamy!

Poniższa, klasyczna aranżacja prezentuje łazienkę utrzymaną w beżach i brązach z akcentem kolorystycznym butelkowej zieleni. Optycznie wnętrze urozmaicają ramy z lustrami umieszczone na przeciwległych ścianach.  Klimatu dodają eleganckie kinkiety oraz piękny, chromowany grzejnik. Pamiętajmy jednak, iż grzejniki w chromowanym wykończeniu posiadają mniejszą wydajność niż te tradycyjne.

Mała łazienka – inspiracje nietypowe

Zdarza się iż wnętrze łazienki nie jest prostokreślne, a jego rzut przybiera formę trapezu, heksagonu lub pomieszczenie znajduje się pod schodami albo skomplikowanymi skosami dachu. Poniżej prezentujemy Wam dwie łazienki, które do takich własnie wnętrz należą.

Pierwsza nieduża łazienka zaaranżowana jest w kontrastującej bieli i czerni. Wnętrze przepełnione jest świetlistymi refleksami LED, których profile umieszczone są zarówno we wnęce sufitu jak i na ścianach i posadzce. Trzeba pamiętać, iż nie każdy profil LED możemy stosować na podłodze. Watro też zwrócić uwagę na ich głębokość – im większa tym mniej widoczne są poszczególne punkty LED na taśmie. Drugą ważną informacją jest kwestia koloru lustra i szkła ścianki prysznicowej – w łazience z tak konsekwentną kolorystyką stosujemy lustro i szkło opti white, daje nam to gwarancję odbicia wnętrza w lustrze bez zielonkawej poświaty szkła float.

Kolejny przykład prezentuje niedużą łazienkę pod klatką schodową. Mamy tutaj wnętrze utrzymane w kolorystyce beżu i brązu. Przy toalecie mamy zarówno bidettę, jak i wnękę na szczotkę do toalety. Duże lustro optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie, a wkomponowany LED wdzięcznie je doświetla.  Chromowane dodatki jak lampy oraz grzejnik współgrają z chromowaną armaturą.  W ten sposób powstało jasne, optycznie przestronne wnętrze. Jest to łazienka gościnna w domu jednorodzinnym Heliotrop, o którym poczytacie w naszym portfolio.