Projekt pralni domowej – Jak urządzić wygodną i funkcjonalną pralnię?
Marzeniem nie jednej i nie jednego z nas jest wygodna pralnia. Przestronna, mieszcząca nie tylko pralkę i suszarkę, ale również mnóstwo miejsca na przechowanie i tradycyjne suszenie, na tyle obszerna, by z krajobrazu domowego zniknęły rozłożone suszarki oraz deska do prasowania. Wygodna pralnia może być zarówno funkcjonalnym jak i pięknym miejscem. Mimo, że nie spędzamy w niej mnóstwa czasu, to jednak pranie i ewentualne prasowanie są czynnościami wręcz codziennymi. Dlaczego więc mielibyśmy odmawiać pralni uroku, skupiając się tylko na jej użytkowej roli? Przed Wami garść porad, jak urządzić pralnię w domu i od czego zacząć jej aranżację.
Lokalizacja pralni
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu w bloku, warto wyznaczyć miejsce na pralnię (kącik gospodarczy) lub najlepiej osobne pomieszczenie. Takie miejsce można wygospodarować gdziekolwiek, gdzie mamy możliwość wykonania niezbędnej instalacji, czyli przyłącza zimnej wody oraz odpływu. Ze względu na wspomniane przyłącza, naturalnym i powszechnym miejscem, jakie wybieramy, jest łazienka, jednak coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy pralnia znajduje się np. w piwnicy, na poddaszu lub innym, równie nieoczywistym miejscu. Bezsprzecznie zaletą takich rozwiązań jest akustyka, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie będziemy słyszeć wirowania 🙂
Lokalizację pralni często uzależniamy od przyłączy, jednak równie ważnym aspektem jest tutaj to, gdzie ulokowane mamy sypialnie oraz łazienki. Gdzie zatem urządzić miejsce na pralkę lub osobną pralnię? Warto ją ulokować na tej samej kondygnacji, gdzie najczęściej się przebieramy i zmieniamy odzież. O tym, czy pralnia ma się np. znajdować na parterze lub na piętrze domu, może zdecydować po prostu codzienny pragmatyzm.
Wygodnym rozwiązaniem jest również połączenie funkcji pralni i suszarni. Obecnie dostępne na rynku suszarki bębnowe są bardzo wydajnymi urządzeniami, dzięki którym nie musimy suszyć prania tradycyjną metodą. Pralka i suszarka mogą stać obok siebie jak i, dzięki zastosowaniu adaptera, jedna nad drugą, co znacznie zaoszczędzi miejsce i jest dobrym patentem do mniejszych nieruchomości. Mała uwaga: jeśli tylko mamy taką możliwość, zastosujmy dwa osobne urządzenia, zamiast 2 w 1 – jest to wydajniejsze rozwiązanie i często bardziej ekonomiczne pod kątem zużycia prądu.
A wracając do samej lokalizacji, ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać, to również wentylacja. Pralnia w domu (i ewentualna suszarnia) wymagają sprawnej i efektywnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu nie tylko nasze pranie wyschnie szybko i pozostanie faktycznie czyste, ale również unikniemy niespodzianek w postaci zalegającej wilgoci oraz powstającej w ten sposób pleśni i grzybów. Aby łatwo sobie zobrazować ten problem, wyobraźmy sobie, iloma litrami wody przesiąknięte są nasze ubrania podczas prania. Nawet po odwirowaniu część tej wody nadal w nich się znajduje i ona musi gdzieś odparować. Musimy zapewnić temu procesowi jak najlepsze warunki. Kluczowa będzie więc wentylacja mechaniczna lub kanał wentylacyjny z kratką wywiewną, dużym atutem pralni i suszarni z pewnością będzie okno. Dodatkowym „wspomagaczem" prawidłowej wentylacji będzie również podcięcie w drzwiach (lub otwory w dolnej części).
Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu bądź kupna nieruchomości z możliwością wprowadzania zmian inwestorskich, warto przyjrzeć się tematowi pralni i suszarni z bliska i wygospodarować na nie miejsce z wyprzedzeniem. Unikniemy w ten sposób ewentualnych późniejszych komplikacji z przyłączami. Często projekt aranżacji pralni pojawia się na etapie aranżacji wnętrz domu czy konkretnego pomieszczenia (np. łazienki) i to również optymalny moment na stworzenie pralni skrojonej na nasze indywidualne potrzeby.
Co powinna pomieścić wygodna pralnia i suszarnia?
W naszej pralni (i ew. suszarni) powinna oczywiście znaleźć się pralka. Obecnie mamy możliwość wyboru wśród wielu modeli zarówno ładowanych od góry o szerokości około 45 cm jak i bardziej tradycyjnych ładowanych od przodu. Te drugie możemy z powodzeniem łączyć z suszarkami bębnowymi.
Nieoczywistym, ale z pewnością wygodnym rozwiązaniem w domowej pralni jest zlewozmywak. Nie musi być on ogromny, jednak im większy i głębszy tym wygodniejszy, szczególnie przy zapieraniu czy myciu obuwia. Przydatna okaże się również bateria z wyciąganą wylewką oraz blat roboczy. Ten ostatni nie musi mieć formy tradycyjnej jak w przypadku kuchni. Blat w pralni może być w formie wysuwanej szuflady, na której możemy na przykład postawić miskę.
Nie wszystko możemy bezpiecznie suszyć w suszarce bębnowej, dlatego dobrze jest wygospodarować w pralni miejsce do rozłożenia tradycyjnej suszarki. Jeśli nie pozwala nam na to powierzchnia pralni albo z różnych względów potrzebujemy więcej miejsca na tradycyjne suszenie, dobrym rozwiązaniem są suszarki sufitowe lub ścienne. Mimo, że ich estetyka pozostawia wiele do życzenia, to jednak nie mają sobie równych pod względem użytkowym.
Kolejnym stałym elementem wyposażenia pralni jest deska do prasowania. Warto na etapie planowania elektryki przewidzieć gniazdo do podłączenia żelazka (powinno być umieszczone odpowiednio wyżej). Ciekawym i podnoszącym bezpieczeństwo rozwiązaniem jest „podłączenie" takiego gniazdka do systemu inteligentnego domu, przez co możemy przy pomocy aplikacji zdalnie wyłączyć w nim zasilanie i nie zamartwiać się po wyjściu z domu, czy na pewno żelazko pozostało wyłączone.
Niezależnie od stylu, w jakim aranżujemy naszą pralnię, czy jest ona nowoczesna czy bardziej klasyczna, często planujemy w niej zabudowę meblową na wymiar. Taka zabudowa łączy w sobie wiele funkcji i zalet. Powinny znaleźć się w niej m.in. kosze na pranie. Dobrze, jeśli od razu wprowadzimy dwie, trzy lub więcej kategorii prania. Pozwoli to zaoszczędzić nam sporo czasu podczas codziennych obowiązków. Dlatego proponujemy najpierw przeanalizować, jakich ubrań mamy najwięcej i według tego wprowadzić odpowiedni podział koszy. Na rynku są dostępne gotowe rozwiązania, jednak wtedy najczęściej musimy się dostosować do określonych modułów przewidzianych przez producentów.
Przykładowym podziałem dla rodziny 2+2 będą dwa duże kosze na pranie białe i kolorowe, ewentualny kosz na pranie ubranek dziecięcych (szczególnie przy małych dzieciach lub alergikach), plus kosz na pościel oraz ręczniki, które często pierze się w wyższych temperaturach.
Ważnym jest, by pojemniki na pranie miały zapewnioną wentylację – jeśli są wolnostojące mogą mieć ażurowe ścianki, jeśli są w formie szuflad w zabudowie stałej, możemy zastosować perforowane dna.
Co przechowywać w pralni?
Nierzadko pralnia staje się również miejscem magazynowania zapasów chemii, ale nie tylko. W pralni z powodzeniem możemy przechować ręczniki, pościel i obrusy. Jeśli nie dysponujemy wieloma szafami czy garderobą, możemy wygospodarować w niej miejsce na wieszaki, na których będziemy przechowywać wizytowe garnitury czy suknie, które rzadko używane zabierają cenne miejsce.
Warto również wydzielić w pralni miejsce do przechowywania złożonej drabiny, dodatkowej suszarki wolnostojącej czy deski do prasowania. Ciekawym rozwiązaniem jest również gospodarcze cargo, które pomieści nam odkurzacz z rurą oraz wiadro i mopa.
Dla samego mopa czy szczotki można dodatkowo zamontować na ścianie haczyki. Jesteśmy fankami haczyków, a w pralni nigdy ich nie jest za wiele. Mogą się przydać do zawieszania wieszaków z wyprasowanymi ubraniami, możemy zawieszać na nich wcześniej wspomniane szczotki, mopy czy miotełki do kurzu czy woreczki ze skarbami ukrytymi w kieszeniach spodni.
Ściana w pralni
Rozłożyłyśmy na czynniki pierwsze względy ergonomiczne, a aby kompletnie urządzić pralnię i suszarnię, nie możemy zapomnieć o materiałach wykończeniowych. Jak wspominałyśmy, kluczowym aspektem w tego typu pomieszczeniach jest wentylacja. Jeśli instalacja jest w pełni sprawna i efektywna, nie ma obaw, że np. na ścianach pojawią się wykwity. Ściany w pralni nie muszą być pokryte kaflami. Wyjątkiem są pralnie, w których mamy zlewozmywak i inne źródła wody (np. bidettę, kranik itp.). W obrębie mokrych stref płytki będą z pewnością bezpiecznym rozwiązaniem. Natomiast w pozostałych miejscach (lub pralniach pozbawionych wspomnianego wyposażenia) swoją rolę należycie spełni farba dedykowana do łazienek.
Podłoga w pralni
Idąc dalej, jeśli zastanawiacie się, jaki materiał nada się na podłogę w pralni w domu, odpowiadamy: najczęściej stosujemy kafle (jako ten najbezpieczniejszy materiał) oraz wysokiej klasy panele laminowane lub winylowe w wersji klejonej. W przypadku jakiegokolwiek wycieku wody mamy wtedy pewność, że podłoga nie zniszczy się.
Wygodne rozwiązania w pralni
W pralni możemy zastosować kilka trików ułatwiających codzienne funkcjonowanie.
O koszach i pojemnikach na pranie już Wam wspominaliśmy, jednak możemy jeszcze trochę rozwinąć ten temat: w przypadku domów dwu- i więcej kondygnacyjnych świetnie zdadzą egzamin “zsypy” na pranie. Wymagają one zaplanowania i projektu już na etapie budowy, a także przewidzenia procesu dalszej segregacji. Bowiem z jednej strony mamy zaoszczędzony czas samego dostarczania prania do pralni, jednak potem musimy to pranie ręcznie podzielić wg. kolorów.
Koszyki, pojemniki, pudełka… Zanim przystąpimy do projektowania pralni, warto najpierw przeanalizować szereg czynności w niej wykonywanych. Pojemniki odgrywają ważną rolę w kwestii utrzymania porządku w pralni (i nie tylko). Odpowiednio posegregowana chemia domowa, kapsułki czy proszki do prania pomogą nam nie tylko w sprawnych porządkach, ale i zapobiegną kupowaniu dużych nadwyżek produktów. Trzymając na przykład chemię służącą pielęgnacji podłóg w jednym pudełku, rozpoczynając porządki wyciągamy to jedno, konkretne pudełko, a nie przekopujemy się przez milion różnych opakowań. Pudełka takie możemy dodatkowo ładnie opisać czy zaopatrzyć się w boksy wyposażone w praktyczną rączkę.
Oprócz chemii gospodarstwa domowego oraz jej zapasów w pralni możemy przechowywać również zapas papieru toaletowego i ręczników papierowych. Dlatego w projekcie pralni i zabudowy meblowej warto przewidzieć regulację wysokości półek względem różnych gabarytów opakowań.
Praktycznym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie poniżej pralki i suszarki dodatkowych, wysuwanych blatów. Ułatwią one wyjmowanie prania z bębna i zapobiegną schylaniu się przy podnoszeniu miski z praniem. W takim układzie pralka i suszarka postawione są wyżej. W efekcie czego powstaje nam miejsce nie tylko na wysuwany blat, ale i na pojemną szufladę (np. na pranie).
Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi aranżacja Waszej wymarzonej pralni będzie łatwiejsza, a zamieszczone rady staną się solidną inspiracją. Dajcie znać jeśli macie inne, sprawdzone rozwiązania, aby pralnia w domu stała się miłym i funkcjonalnym miejscem 🙂