Łazienka w stylu skandynawskim – modna prostota

Styl skandynawski we wnętrzach kojarzy chyba każdy. W internecie, telewizji oraz gazetach wnętrzarskich nie brakuje wzmianek na ten temat, a sama stylistyka skandynawska zdaje się nigdy nie nudzić. Charakteryzuje jego ciepły domowy klimat, przyjemne w dotyku faktury, bezpretensjonalność oraz ponadczasowa prostota. W swoich projektach niejednokrotnie inspirujemy się stylem skandynawskim, nierzadko na wyraźne życzenie Klientów. I jedno wydaje się pewne: ta konwencja nieprędko znajdzie równie popularnego i przytulnego zastępcę 🙂
Co oznacza styl skandynawski?
Czym dokładnie charakteryzuje się styl skandynawski i czemu skradł tak wiele serc? W skrócie można go opisać jako mieszankę prostoty, naturalnych materiałów i jasnych kolorów. Zasada „im prościej, tym lepiej" w przypadku tego stylu sprawdza się idealnie. Dotyczy to nie tyle zasady eliminowania zbędnych form czy przedmiotów, a hołdowaniu ergonomii. Stąd skandynawskie wnętrza charakteryzuje przede wszystkim wygoda i użyteczność. Nie ma w nich miejsca na skomplikowane czy przesadne rozwiązania. Ma to szczególne znaczenie na niewielkich metrażach. Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie, ponieważ liczy się każdy centymetr – pisałyśmy na ten temat tutaj.
Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzuje również jasna kolorystyka. Króluje biel, choć nie brakuje tu ciepłych szarości, pasteli czy zgaszonych odcieni ziemi. To, co jest kluczowe dla skandynawskiej stylistyki to naturalne materiały, takie jak drewno (np. świerk, sosna, klon, dąb, wiąz), kamień oraz tkaniny, przede wszystkim bawełna, len oraz wełna. Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim ewoluują wraz ze swoją rosnącą popularnością. Dużo też zależny od szerokości geograficznej, w której stosujemy tę stylistykę. W zależności od tego mogą w nawiązujących do Skandynawii domach mogą pojawiać się dodatkowe elementy wykończeniowe, przełamujące wyjściowy model, w postaci szkliwionych płytek, cegły czy lokalnego drewna – jak chociażby dominującego w Polsce dębu.
Jak te zasady przekładają się na aranżację łazienki w stylu skandynawskim? Pamiętajmy o kilku regułach:
- We wnętrzach w skandynawskim stylu sprawdzą się jasne (najlepiej białe) kafle o jednolitej gładkiej strukturze, najlepiej w mniejszym formacie; popularne są mozaiki, płytki w kształcie kwadratów (np. 15×15 cm), prostokątów naśladujących cegiełkę czy obecnie modne heksagony; . Ciekawym i popularnym zestawieniem są białe płytki ścienne z odrobiną koloru na posadzce (w formie patchworku czy mozaiki w skali szarości).
- Nie bójmy się zastosować przy jednolitych kaflach kolorowej fugi, dobrze sprawdzą się tu odcienie szarości.
- W łazienkach w stylu skandynawskim ważną rolę gra przestronność i prostota, dlatego zamiast wanny (jeśli naprawdę jej nie kochacie :-)) radzimy wybrać prysznic. Jeśli jest to możliwe najlepiej zastosować możliwie najniższy lub zlicowany z posadzką brodzik, dobrym rozwiązaniem są również odpływy liniowe lub kratki z możliwości wklejenia kafli. Na rynku dostępne są składane drzwi prysznicowe, które w przypadku niekorzystania z prysznica można złożyć, a tym samym powiększyć przestrzeń użytkową łazienki.
- Jeśli jest to technicznie oraz budżetowo możliwe, wybierajmy baterie podtynkowe; są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a i często ich estetyka pięknie współgra ze skandynawskim stylem.
- Trwałym i praktycznym rozwiązaniem jest duża umywalka pełniąca równocześnie funkcję blatu.
- Zabudowy stolarskie powinny mieć prostą formę, bez przesadnych rzeźbień; popularnym rozwiązaniem są otwarte wnęki/półki na ręczniki.
- Łazienka skandynawska nie może istnieć bez dodatków i dekoracji. Kiedy stworzymy czyste tło, warto zająć się właśnie dodatkami. Dekoracje w stylu skandynawskim to te wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się wiklinowe pudełka, plecione kosze na bieliznę czy półki ścienne z surowego drewna zaakcentowane czernią.
Aranżacje łazienek w stylu skandynawskim
Czy w skandynawskiej łazience znajdzie się miejsce na płytki ceramiczne w dekoracyjny wzór? Tak, ale w połączeniu ze spokojnymi, jednolitymi materiałami. Zestawione z nimi białe lub jasnoszare wykończenia optycznie nadadzą lekkości. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wnęka na ręczniki oraz podręczne kosmetyki bezpośrednio pod blatem z umywalką. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie tkaniny, czy te w formie zasłon i dywaników czy też ręczniki – to własnie ich faktura i miękkość dodadzą przytulnego charakteru naszej skandynawskiej łazience.
Drewno w stylu skandynawskim pełni kluczową rolę. Warto zwrócić uwagę na jego wybarwienie. Nie bójmy się zastosować kontrastującego z bielą drewna. Jego ciemniejsze odcienie będą ciekawie współgrały z jasnymi płytkami.
Powyższa aranżacja to nasza interpretacja stylu skandynawskiego w łazience na gdańskiej inwestycji Młoda Morena. Wykorzystałyśmy w niej białe i czarne płytki heksagonalne połączone z drewnopodobnym gresem, który kolorem nawiązuje do zabudów meblowych. Ważną rolę w tej aranżacji odgrywa duża tafla lustra.
Skandynawskie łazienki są nie tylko urocze, ale również ekonomiczne. Na ich przykładzie szczególnie widać, że czasy kafelkowania całej łazienki to odległa historia. W tych wnętrzach z powodzeniem możemy łączyć dwie metody wykończenia ścian – kafelkowanie oraz malowanie. Na rynku dostępne są dobrej jakości farby dedykowane do pomieszczeń mokrych, natomiast płytki wykorzystujemy w strefach najbardziej narażonych na wilgoć. Prostym sposobem jest również kładzenie kafli do pewnej wysokości pomieszczenia, by resztę ściany pomalować, lub, jeśli wolimy styl klasyczny lub angielski, pokryć tapetą. Trzeba tylko przemyśleć moment łączenia kafli i farby tapety = czy zastosujemy ceramiczne półwałki czy wyrównamy ścianę płytą gipsowo-kartonową w celu zlicowania materiałów.
Białe płytki lubią ciemne akcenty. Może to być farba, ale może być to również czarna fuga. Jest to odważny zabieg, jednak świetnie eksponuje kafle. Ciemna fuga będzie również praktyczniejsza na posadzce.
Drewno w łazience skandynawskiej może również pojawiać się tylko jako detal. Wystarczy surowa półka, która zestawiona z białym tłem przełamie kolorystyczną „sterylność".
W stylu skandynawskim nierzadko zamiast luster klejonych na wymiar pojawiają się te klasyczne, o prostej formie ramy. Powyżej pokazujemy aranżację łazienki master w domu-bliźniaku w Żukczynie oraz mniejszą metrażowo łazienkę w mieszkaniu w sopockim Kamiennym Potoku.
Dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim
Jak już wspominałyśmy w skandynawskiej łazience ważną rolę odgrywają dodatki. Właściwie te nieduże, aranżacyjne smaczki dopełniają każde wnętrze nadając mu niepowtarzalny charakter. Jednak w przypadku wnętrz skandynawskich chciałybyśmy zwrócić szczególną uwagę na rolę roślin we wnętrzu. Zieleń pięknie dopełnia ten prosty styl, a jeśli pochodzi od żywej rośliny, dodatkowo wzmacnia naturalny charakter wnętrza. Co jeśli w naszej łazience nie ma warunków dla paprotki? Obecnie w sieciowych sklepach możemy znaleźć sztuczne kwiaty, które wzorowo imitują najróżniejsze storczyki, stokrotki, a nawet rozmaryn. To najbardziej kojarzone dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim. Roślinność może pojawić się nie tylko w tym dosłownym znaczeniu, ale również jako motyw na kaflach. Taki akcent zastosowałyśmy w projekcie łazienki master w domu jednorodzinnym w Chwaszczynie, we współpracy z arch. wnętrz Anną Jestrabek.