Rąb

Dom w Rąbie

…czyli dom utrzymany w oswojonym, przytulnym wydaniu stylu loftowego.

Przed Wami dom znajdujący się w malowniczych Kaszubach, otoczony lasami i… żurawiami 🙂

Zaczynając prace nad tym projektem dostałyśmy jasne wytyczne co do stylistyki. Inwestorzy dobrze czują się we wnętrzach prostych, nowoczesnych, z loftowymi akcentami, jednak potrzebują do harmonijnego funkcjonowania w takiej przestrzeni także koloru i przytulności.

Projekt domu jednorodzinnego w Rąbie obejmował niemal całą jego użytkową powierzchnię, dzięki czemu udało nam się stworzyć przede wszystkim spójne wnętrza, pełne detali, ale też wspólnych mianowników. Była to też sztuka kompromisu pomiędzy upodobaniami kolorystycznymi Inwestorów: Pani wolała jaśniejsze odcienie szarości i taupe, Pan – zdecydowanie lepiej się czuł wśród antracytu i czerni. Oboje jednak zgodnie byli otwarci na akcenty morskich odcieni koloru niebieskiego. Finalnie udało nam się wpleść wszystkie te wytyczne.

Już na wejściu napotykamy drzwi w stalowych, czarnych ramach, z klasycznie loftowym, ryflowanym szkłem. Ich surowość przełamana jest miękką tapicerką przy siedzisku.

Stalowe drzwi prowadzą nas z przedsionka do salonu. A w nim znajdziemy zarówno miękkie, przytulne sofy zapraszające do relaksu, jak i dekoracyjną, wręcz klasyczną ramę ze sztukaterii wypełnioną botaniczną fototapetą. Na etapie realizacji tego projektu pojawiły się wątpliwości, czy aby na pewno chcemy zasłonić ten przepiękny „obraz" telewizorem 🙂 Fototapeta z Wonderwall jest centralnie umieszczonym, mocnym akcentem w części dziennej. Widać go zarówno z jadalni, jak i kuchni, schowanej we wnęce.

Wnętrza domu otulone są szlachetnymi materiałami i, jeśli jeszcze nie stało się to czytelne w salonie, to wszelkie wątpliwości rozwiewa kuchnia, pełna dębowego forniru i naturalnego kwarcytu w odcieniach beżów, bieli i brązów.

Na całości parteru (z wyjątkiem przedsionka i kuchni, gdzie występuje wielkoformatowy gres) zastosowana została jodełka. Występuje również w toalecie. Jej głównym akcentem jest głęboki, ciemnogranatowy odcień zabudów stolarskich, który nadaje pomieszczeniu elegancki charakter. Kolor ten dodaje wnętrzu nowoczesności oraz głębi. Jednocześnie koresponduje z rysunkowym motywem na fototapecie. Jako kontrast, wprowadziliśmy ozdobną mozaikę, której subtelny marmurkowy wzór wprowadza element finezji oraz wizualnego zainteresowania. 

Na piętrze domu znajdują się m.in. sypialnie Domowników i pralnia. W sypialni master kontynuowane są założenia stylistyczne i kolorystyczne z parteru domu. Morski odcień niebieskiego na zabudowach dodaje przestrzeni świeżości, podczas gdy ozdobna, botaniczna fototapeta na ścianach, biegnąca także nad łóżkiem, wprowadza naturalny akcent. Minimalistyczne meble i funkcjonalne oświetlenie podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Z sypialni można wygodnie przejść do prywatnej garderoby i łazienki master, co zwiększa komfort użytkowania i zapewnia luksusową przestrzeń do relaksu.

O ile na piętrze zastąpiliśmy jodełkę na rzecz prostego, klasycznego panelu, o tyle w łazience master postanowiłyśmy powrócić do kształtu chevronu (wrócimy do niego jeszcze w innym miejscu!) i zaproponowałyśmy gres w tym motywie na fragmencie posadzki i wybranych ścianach. Również tu wracamy do kamiennego rysunku na kafli wielkoformatowej, a niebieskie odcienie pojawiają się zarówno na wyrazistej mozaice, jak i na zabudowie pod umywalkami. Blat wykonany jest z wytrzymałego gresu, wyraźnie odcinając się wizualnie. Mocnym akcentem w tym wnętrzu jest również kabina prysznicowa z loftowymi, czarnymi szprosami. W łazience, jak i pozostałych pomieszczeniach, równie konsekwentnie zastosowałyśmy czarne detale – lampy, przycisk do WC, czy ramy luster.

Ostatnim aranżowanym przez nas pomieszczeniu była łazienka ogólnodostępna. Na co dzień będą z niej korzystać głównie dzieci, dlatego znajduje się w niej zarówno prysznic, jak i wanna. Również tutaj wykorzystałyśmy motyw botaniczny, jednak w tym wypadku występuje on w formie „obrazu" z kafli. Całość składa się z ośmiu elementów. Tłem dla tego akcentu jest szary gres imitujący beton. Surowy rysunek tego materiału ociepliłyśmy nieco jeszcze innym dekorem, który kolorystycznie naśladuje drewno, a dodatkowo posiada delikatną strukturę 3D w kształcie jodełki. Mimo zastosowania kilku kolorów, faktur i motywów graficznych, całość prezentuje się prosto, nowocześnie i przytulnie. Jedynym dodatkowym kolorem, który dopełnia całości, jest już tylko biel ceramiki, brodzika i lamp, oraz chromowane powierzchnie armatury.

Aranżacja tego domu jest dobrym przykładem na to, że planując i realizując nasze wnętrza wcale nie musimy ograniczać się do dwóch czy trzech materiałów, a wręcz przeciwnie: możemy wykorzystać rozmaite materiały czy formaty i dowolnie nimi żonglować. W efekcie uzyskamy wnętrza o indywidualnym charakterze, pełne detalów, faktur, niuansów, a jednocześnie nadal spójne. Dziękujemy Inwestorom za zaufanie!

Inne projekty wnętrz: