Coś dla małych i dla dużych, czyli jak urządzić pokój dla dziecka

Coś dla małych i dla dużych, czyli jak urządzić pokój dla dziecka

Półki - domki w pokoju dziecka

Przychodzi taki czas kiedy, jako rodzic, stajemy przed dylematami związanymi z aranżacją pokoju dziecięcego. Wystrój wnętrza dla najmłodszych musi spełniać wiele funkcji: być nie tylko jaskinią skarbów, zamkiem Księżniczki i statkiem kosmicznym, ale również miejscem do odpoczynku, nauki czy spotkań z rówieśnikami. To specyficzne pomieszczenie powinno rosnąć razem z dzieckiem – a jak wiadomo dzieci rosną w jeden dzień 🙂 – a także być nieugięte wobec niszczycielsko-artystycznych zdolności pociech 🙂 Poniżej znajdziecie garść porad i inspiracji, które pomogą Wam w urządzeniu pokoju dziecięcego.

Najczęściej nie za duży pokoik powinien odpowiadać dziecięcym potrzebom, a dodatkowo spełniać szereg ergonomicznych wymogów. Ponadto powinien pomieścić liczne skarby, które trzeba gdzieś schować* oraz zmieniający się co miesiąc gust i zainteresowania Pociechy, a także przyziemne ubrania, obuwie, przybory szkolne.

*zazwyczaj ten podpunkt łączy się również z brakiem chęci na chowanie czy porządkowanie wspomnianych skarbów

Jak urządzić pokój dla dziecka

Tak aby służył mu latami, był praktyczny i wygodny, a jednocześnie nie zrujnował portfela rodziców? Specjalnie dla Was przygotowałyśmy zestawienie naszych projektów pokojów dla dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 18 lat – trochę tego się uzbierało przez lata projektowania wnętrz 🙂 Zapraszamy do lektury i oglądania!

Mamy również dla Was garść praktycznych porad dotyczących urządzania pokoju dla dziecka:

  • Słuchajmy Malucha. Pozwólmy mu uczestniczyć w urządzaniu pokoju – to jego przestrzeń. Wspólne szukanie inspiracji czy pomoc w drobnych pracach remontowo – porządkowych (naklejanie groszków, układnie poduszek) będzie dla dziecka sporą atrakcją, a co więcej zastrzykiem motywacji. Oczywiście myślimy tutaj o sytuacji, kiedy dziecko wywędrowało już z mamowego brzuszka i ma już sporo do powiedzenia w sprawie aranżacji swojego miejsca w domu 🙂
  • Proponujemy pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym na neutralny kolor. Ewentualnie możemy wykończyć jedną z nich innym, żywszym kolorem lub tapetą w prosty, graficzny wzór (nadruk z postacią z bajki po krótkim czasie będzie nieaktualny – dziś Nemo, jutro Autka). Tym prostym zabiegiem stworzymy uniwersalne tło dla kolorowych zabawek oraz nie ryzykujemy, że Maluch po roku znudzi się widokiem bajkowego bohatera. Nasza rada: W pokoikach sprawdzą się naklejki kilkukrotnego użytku (np. groszki) – możemy je łatwo usunąć z mebli i ścian.
  • Warto rozważyć zakup farb zmywalnych i odpornych na zabrudzenia; dzięki temu można uniknąć wielu niespodzianek i konieczności corocznego odświeżania ścian; takie farby są droższe, jednak jest to wydatek, którego raczej nie pożałujemy. Trzeba również pamiętać o używaniu farb atestowanych, a w przypadku tapet w pokojach dziecięcych zalecane są te papierowe.
  • Tego, że dzieci lubią dać upust swoim plastycznym zdolnościom – oczywiście na każdej możliwej powierzchni – nie trzeba tłumaczyć nikomu 🙂 Zaaranżowanie w dziecięcym pokoju chociaż fragmentu ściany z rysunkowym przeznaczeniem z pewnością zaprocentuje 🙂 Powierzchnię, po której Maluch mógłby pisać/rysować należny wykończyć specjalną farbą – tablicową bądź magnetyczną. Przy farbie kredowej trzeba pamiętać o kruszeniu i pyleniu kredy, stąd dobrze jest wykonać obramowanie, które zabezpieczy podłogę poniżej tablicy. Dodatkowo rama pełni rolę mentalnej granicy: To jest moje miejsce do rysowania. Tablica przyda się zarówno młodszym jak i starszym pociechom. Nasza rada: z uwagi na kruszenie kredy zalecamy farbę magnetyczną 🙂
  • Proponujemy wydzielić w pokoju dziecka strefy zabawy, edukacji, odpoczynku oraz miejsce przechowywania odzieży. Odpowiednie rozmieszczenie mebli pod kątem wymienionych miejsc, ułatwi poruszanie się po pokoju (również rodzicom) oraz nauczy Malucha porządku i organizacji. Strefa zabawy i edukacji powinna być dobrze nasłoneczniona. Dobrze jeśli w jej okolicy znajdzie się miejsce do przechowywania książek, gier, zabawek i przyborów szkolnych. Natomiast strefa odpoczynku powinna być wyciszona, nie wymaga również intensywnego światła, a niedużej lampki umożliwiającej samodzielne jej zapalenie przez kilkuletnie dziecko.
  • Skoro o strefie odpoczynku mowa warto poruszyć kwestię dziecięcego łóżka. O wadze dobrze dobranego materaca i poduszki rodzice wiedzą doskonale. Warto zwrócić jednak uwagę na ich „najbliższą okolicę". Maluchy spędzają w łóżku bardzo dużo czasu, często w pozycji siedzącej. Dobrym pomysłem będzie miękki zagłówek/oparcie, które również sprawdzi się w trakcie snu – dzieci bardzo często śpią “przytulone” do ściany – jest to dla nich bezpieczniejsze i bardziej intymne miejsce, warto je umilić 🙂
  • Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie dziecięcego pokoju. Jeżeli istnieje taka możliwość najlepiej zastosować kilka źródeł światła, również z opcją regulacji jego natężenia. Oprócz głównej oprawy i lampki biurkowej proponujemy niedużą lampkę przy łóżku oraz lampkę dającą delikatne nastrojowe światło, które często przydaje się podczas snu dziecka – tu świetnie zdaje egzamin oświetlenie typu Cotton Ball Lights.
  • Szalenie ważne są tkaniny.  Pokój dziecka powinien być przytulny i cieplutki 🙂 stąd dobrze jeśli znajdziemy w nim miejsce na poduchy, kocyki, maty podłogowe z przyjemnych w dotyku tkanin. Ponadto to właśnie w dodatkach warto przemycić ciekawe kolory. Nasza rada: Stosujmy dodatki aranżacyjne, które łatwo wymienić w przyszłości, kiedy gusta dziecka się zmienią.
  • Na koniec: pokój dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny dla niego samego. Zadbajmy o zabezpieczenie kanciastych i ostrych krawędzi – narożników szafek, uchwytów, wystających elementów mebli. Wielkość i waga pudeł i innych przenośnych przedmiotów powinna być dostosowana do wieku dziecka, aby samo było w stanie w razie potrzeby przenieść je w dowolne miejsce. Jeśli rozważacie położenie wykładziny czy dywanu, proponujemy przyjrzeć się nie tylko ich wytrzymałości i odporności na zabrudzenia, ale również składnikom, które mogą uczulać. Zabezpieczmy również gniazda elektryczne będące w zasięgu Malucha.

Urządzanie pokoju dla dzieci jest szczególnie radosnym etapem prac wykończeniowych wnętrz mieszkania i domu. Życzymy Wam by pokoje Waszych pociech były miejscem pełnym śmiechu i szczęścia 🙂